Reprezentacyjny rozkład jazdy 2014 (FILM)

Marcin Możdżonek, Grzegorz Bociek fot. Kuba Atys dla PKN Orlem (nadesłane materiały prasowe)

Marcin Możdżonek, Grzegorz Bociek fot. Kuba Atys dla PKN Orlem (nadesłane materiały prasowe)

Nadchodzący sezon reprezentacyjny zapowiada się niezwykle pracowicie zarówno dla kadry męskiej, jak i żeńskiej. Plany startowe na 2014 rok zostały przedstawione na konferencji prasowej z udziałem trenerów Antigi i Makowskiego w siedzibie PZPS w Warszawie.

Kadra we Wrocławiu

Pierwszą ważną w tym roku dla naszych siatkarzy imprezą będą kwalifikacje do Mistrzostw Europy 2015, składające się z dwóch turniejów. Jeden z nich, w dniach 16 – 18 maja, zostanie rozegrany w stolicy Dolnego Śląska. Oprócz Polaków wezmą w nim udział drużyny Łotwy, Słowenii i zwycięzca wcześniejszego turnieju eliminacyjnego wyłoniony spośród ekip Azerbejdżanu, Macedonii, Gruzji i Szwecji. Drugi odbędzie się natomiast w Słowenii w dniach od 22 do 25 maja. Awans do mistrzostw uzyska najlepsza po obu turniejach reprezentacja.

Kolejną okazją dla kibiców z Wrocławia do podziwiania gry reprezentacji Polski będą oczywiście wrześniowe mistrzostwa globu. Kadra trenera Antigi swoje mecze rozegra w Hali Stulecia (02.09 – 07.09) z drużynami Australii, Wenezueli, Argentyny i najprawdopodobniej Kamerunu.

Liga Światowa i Memoriał Wagnera

Występy w tegorocznej edycji Ligi Światowej siatkarze rozpoczną wyjazdowym dwumeczem z Brazylią w dniach 30 maja – 1 czerwca. Oprócz podróży do Ameryki Południowej reprezentantów czekają także wyjazdy do Włoch (6 – 8.06) oraz Iranu (27 – 29.06). W kraju zagrają w następujących terminach:

13 czerwca, 19.00 – Katowice: Polska – Włochy

15 czerwca, 19.00 – Łódź: Polska – Włochy

20 czerwca, 19.00 – Kraków: Polska – Brazylia

22 czerwca, 19.00 – Bydgoszcz: Polska – Brazylia

4 lipca, 20.15 – Gdańsk: Polska – Iran

5 lipca, 20.15 – Gdańsk: Polska – Iran

Do turnieju Final Six zaplanowanego we Florencji (16 – 20 lipca) awansują po dwa najlepsze zespoły z obu grup, gospodarz oraz zwycięzca rywalizacji w dywizji II.

Ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata będzie dla Polaków Memoriał Huberta Wagnera, który odbędzie się w dniach od 16 do 18 sierpnia w Krakowie. Zagrają w nim, jak wynika z dotychczasowych informacji, także drużyny Rosji i Bułgarii (nieznany jest jeszcze czwarty uczestnik turnieju).

 Reprezentacja kobiet

Niemniej pracowicie będzie wyglądał sezon reprezentantek Polski. Pomimo braku kwalifikacji na tegoroczne mistrzostwa świata, 2014 rok stoi pod znakiem kilku ważnych dla siatkarek imprez. Pierwszą z nich, podobnie jak w przypadku męskiej kadry, będzie turniej eliminacyjny do przyszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu, który będzie się składał z dwóch części. Podopieczne Piotra Makowskiego zagrają w nim z drużynami Szwajcarii, Ukrainy oraz zwycięską ekipą spośród reprezentacji Gruzji, Łotwy, Norwegii i Szwecji. Mecze odbędą się w dniach 16 – 18 maja w Szwajcarii a także 22 – 25 maja w Bydgoszczy.

Ważnym sprawdzianem dla siatkarek będzie też organizowany w Polsce Final Four drugiej dywizji World Grand Prix (15 – 17.08). Jeśli naszej drużynie uda się wygrać ten turniej, czeka na nie także występ w Final Six rozgrywek zaplanowanym w dniach od 20 do 24 sierpnia.

Trenerski głos

Do najważniejszych wydarzeń w nadchodzącym sezonie odnieśli się oczywiście obaj trenerzy obecni na konferencji. Piotr Makowski poinformował, że skład reprezentacji ogłosi jeszcze przed zakończeniem rozgrywek Orlen Ligi, ale już w tym momencie ma swoje kandydatki do gry w kadrze. Mówił także o terminie rozpoczęcia zgrupowania oraz o zaplanowanych sparingach.

Z kolei trener Stephane Antiga zauważył, iż w tak długim sezonie najważniejszy będzie szeroki i wyrównany skład drużyny. Mówił także o celach reprezentacji w 2014 roku. Jak wiadomo imprezą docelową są wrześniowe mistrzostwa świata, jednak nasza drużyna będzie też walczyć o awans do Final Six Ligi Światowej, które to rozgrywki szkoleniowiec uznał za znakomity test dla kadrowiczów. Ogłoszenie nazwisk 22 zawodników powołanych do  reprezentacji będzie z kolei miało miejsce zaraz po zakończeniu pierwszej rundy play off Plus Ligi.


Komentuj na Facebooku

comments